Zašto mačka premešta mačiće?

Ženke mačaka imaju dobro zasluženu reputaciju životinja sa snažnim majčinskim instinktom. Kada mačka rodi svoje leglo, dobro će se brinuti za svoje mlade. Ovo može izgledati čudno kada mačka premešta mačiće po kući.

Mačke premeštaju svoje mačiće radi zaštite, topline i sigurnosti. Mačka će ponekad pomeriti svoje mačiće kada joj je potreban odmor. Proverite da li su ostavljeni na toplom mestu i da nisu izloženi preteranoj svetlosti ili buci.

Imajte na umu kako se vaša mačka ponaša nakon porođaja. Majčinski instinkti nalažu da će biti nervoznija nego što je normalno i da neće želeti da dirate njene mačiće. Pratite majku i njene mačiće sa bezbedne udaljenosti kako biste bili sigurni da su svi bezbedni i zdravi.

Da li je normalno da mačka premešta mačiće?

Neke navike nove majke mogu izgledati zbunjujuće, posebno takozvani „dvonedeljni potez“. Budite sigurni, ovo ponašanje je sasvim normalno kod mačaka i retko je razlog za zabrinutost.

Većina mačaka počinje da seli svoje mačiće sa 2 nedelje starosti. Vredi napomenuti vremenski okvir jer većina mačaka neće pomerati svoje mačiće tokom prvih 14 dana života.

Mačići se prve dve nedelje života oslanjaju na majku. Kao novorođenčad, mačići su slepi i gluvi jer ne mogu otvoriti oči ili uši. Majka će to znati i držaće mačiće u blizini.

Ako je majci udobno u njenom okruženju, ona neće pomerati svoje mačiće ove prve 2 nedelje. Mačići tek nakon ove tačke pokazuju određeni nivo svesti. Do 14 dana, mačići često ne mogu da vide i čuju sami sebe. Ergo, mačka se oseća nešto ugodnije kada ih premešta-

Zašto majka mačka premešta mačiće?

„Zašto moja mačka stalno premešta svoje mačiće?“ je pitanje koje vlasnici često postavljaju. Ako niste profesionalni uzgajivač mačaka, možda nikada niste bili svedoci ovakvog ponašanja. Srećom, ovo nije razlog za zabrinutost. U svakom slučaju, pametno je saznati zašto vaša mačka oseća potrebu da preseli mlade.

Privatnost

Jedan od glavnih razloga zašto mačka premešta svoje mačiće je privatnost. Malo je verovatno da će vaša mačka pozdraviti mogućnost da nahrani svoje mlunce pri punom pogledu na svoju ljudsku porodicu. Ona će naći drugo mesto.

Vaša mačka se možda krije od oca svojih mačića. Prema biologiji reprodukcije, majci je potrebno najmanje 6 nedelja da ponovo uđe u teranje nakon porođaja. Mužjacima nije potrebno takvo vreme oporavka, što može dovesti do sukoba.

Prekomerna stimulacija

Mačići mogu biti slepi i gluvi prve 2 nedelje svog života, ali to ne traje. Kada vaši mačići otvore oči i uši, izloženi su napadu čula. Njihova majka će nastojati da ih zaštiti od ovoga.

Jedan od razloga zašto mačka premešta mačiće može biti privatnost (shutterstock.com)

Ako je prostor u kome se nalazi mačka i njeni mladi previše svetao, mačići će verovatno biti premešteni. Sve mačke ne vole jako osvetljenje, bolje vide u tamnom okruženju, ali mačići su posebno podložni.

Buka je takođe zabrinjavajuća. Ne ostavljajte mačku i mačiće blizu televizora ili stereo uređaja. Razmislite i o zidovima. Ako su mačke u blizini glasnih komšija ili prozora koji puštaju mnogo zvuka sa ulice, to može uznemiriti mačiće.

Neuredna teritorija

Mačke postaju sve nervoznije oko svog okruženja nakon porođaja. Ako je njihova teritorija prašnjava, prljava ili neuredna, pobediće žurno povlačenje i postaviće leglo na drugom mestu.

Toplina

Mačići moraju imati topliju telesnu temperaturu od odraslih mačaka. Zbog toga se mačići često maze ili greju kod majke. Ovo je posebno važno za novorođenčad.

Ako mačka oseća da mačićima nije dovoljno toplo, tražiće im novu teritoriju. Mačićima je potrebna temperatura okoline od oko 27 stepeni. To može izgledati kao suviše toplo, ali takođe može da se smanji za pet stepeni ili više kako stare.

Sigurnost

Život može biti zastrašujući za mačku, a to dvostruko važi za mačiće. Vaša mačka će učiniti sve što je potrebno da očuva svoju decu.

Vaša mačka će takođe zaštititi svoje mačiće od vas, znali vi to ili ne. Možda je još važnije da će mačići biti zaštićeni od ljubomornih rivala. Druge mačke u kući, uključujući oca mačića, mogu loše reagovati na nove životinje koje kradu pažnju. Alternativno, mužjak mačke može da se igra malo grublje nego što mačići mogu tolerisati.

Dok se druge mačke u vašem domaćinstvu ne prilagode ovim novopridošlicama, mačići će morati da se čuvaju. Ako to uključuje držanje mačića podalje, neka bude tako.

Edukacija

Mačići uče od majke u svim sferama života. Vaša mačka će ozbiljno shvatiti svoju odgovornost da prenese životne lekcije. Čim mačići budu dovoljno stari, naučiće ih da love, koriste poslužavnike i pronađu hranu ili vodu.

Ovo će, naravno, uključivati napuštanje kutije legla. Dok će mačići obično pratiti vašu mačku, ona ih u početku može pomeriti. Nemojte paničiti oko ovoga. To je neizostavan deo života mačića koji uče nezavisnost koja će im biti potrebna kada pođu u nove domove.

Koliko daleko mačka premešta mačiće?

Mačke se često bore da pronađu pravu ravnotežu kada je u pitanju premeštanje njihovih mačića. S jedne strane, mačka želi da postavi sigurnu udaljenost između svog mesta rođenja i potencijalnih predatora. S druge strane, vaša mačka će se radije držati poznatog terena.

Mačka retko pokušava da izvede svoje mačiće napolje. Mačići će često završiti na istom spratu kuće kao i kutija za gnežđenje vaše mačke. Prvo proverite ova mesta, kao i druga mesta koja vaša mačka posećuje.

Mačka premešta mačiće na nesigurna mesta

Sve dok je lokacija bezbedna, nije važno gde vaša mačka ostavlja svoje mačiće. Nažalost, to nije uvek slučaj. Neke mačke mogu ostaviti svoje mačiće na opasnim mestima. Ovo nije čin zlobe – samo loša odluka vašeg umornog ljubimca.

Izbegavajte da dodirujete mačiće, naročito u prve dve nedelje njihovog života (shutterstock.com)

Pazite gde vaša mačka ostavlja mlade. U potrazi za toplim i mirnim mestima, mačići mogu završiti u mašini za pranje veša ili negde podjednako nesigurni.

Ako nađete mačiće negde na neprikladnom mestu, premestite ih. Vaša mačka će na kraju shvatiti zašto to radite. Ipak, izbegavajte da ih dodirujete mačiće. Umotajte ih u ćebe pre nego što ih podignete i pomerite.

Zašto mačka odvaja mačiće?

Većinu vremena mačka koja premešta mačiće je paket aranžman. Vaša mačka će pomerati celo svoje leglo u isto vreme. Ako se zapitate zašto vaša mačka stalno pomera jednog svog mačića, a ne ostale, to je verovatno loša vest za mačića.

Većina legla ima mače koje će da bude odbačeno – a to je najmanji, najslabiji član porodice. Nakon rođenja, ovo mače može biti isključeno iz hranjenja i pouka. Često to dovodi do toga da mačić umire bez spoljne intervencije.

Ovo zvuči okrutno, posebno od takve majčinski nastrojene životinje kao što je mačka. Kako je majka mogla ostaviti svoju bebu da umre? Mački je ovo žrtva za veće dobro. Mačka može hraniti samo određen broj mačića, a veći naglasak stavlja se na one koji će najverovatnije preživeti.

Možete poštedeti mače ako brzo intervenišete. Odnesite ovo mače veterinaru i pobrinite se da primi odgovarajuću toplinu i hranu. Ovo će održati mače živim.

Izolacija mačića nije uvek posledica darvinizma. Jedno mače se može odvojiti od grupe jer je agresivno ili nosi potencijalno zaraznu bolest. Međutim, rezultat ostaje isti. Bez hrane i topline, morate odmah spasiti mačića.

Zašto mačka stalno donosi mačiće vlasnicima?

Majke mačke ne premeštaju svoje mačiće samo na neobična mesta, daleko od ljudske interakcije. Možda ćete se zapitati: „Zašto mačka stalno premešta mačiće u moj krevet? nakon što ste videli da mjauču na vašem jastuku. Vaša mačka može čak da vam spusti mačiće pod noge.

U ovom slučaju, mačka traži pauzu. Dok su mačke i bez napora majke, i dalje postoje granice njihovog strpljenja i tolerancije. Uzmite to što vam mačka donosi mačiće kao kompliment. Ona tim gestom kaže: „Verujem ti kao roditelj. Pobrini se za njih umesto mene.”

Kada prođu dve nedelje, a mačići su pažljivi prema svetu oko sebe, ovo nije značajan razlog za brigu. Ne možete dozvoliti da se mačići dugo rastaju od majke. Uskoro će morati da se hrane.

Vaša mačka će se obično ubrzo vratiti svoje mačiće. Možda joj je bilo potrebno da zadrema ili da se upusti u lov. Alternativno, možda joj je bio potreban odmor od hranjenja. Na kraju krajeva, mačići su gotovo trajno vezani za bradavice svoje majke. Obratite pažnju na modrice, promenjenu boju mlečnih žlezda ili otvorene rane. Ovi simptomi ukazuju na slučaj mastitisa ili apscesacije. Ovo stanje otežava majci ceđenje mleka i otežava hranjenje mačića. Vašoj mački će biti potrebno lečenje, a mačićima hranjenje iz bočice.

Mačka je pomerila mačiće i ne može da ih pronađe

Vaša mačka može povremeno izgubiti svoje mačiće. Stalno hranjenje mačića, kao i nedostatak sna, mogu učiniti maticu malo izgubljenom.

Ako vaša mačka ne može da pronađe svoje mačiće, postaće uznemirena. Pomozite joj da se što pre ujedini sa mačićima. Što su mačići duže sami, to su u većoj opasnosti. Mačići mogu doći u sve vrste nevolja i uskoro će ih trebati hraniti.

Nemojte automatski pretpostavljati da je vaša mačka izgubila svoje mačiće ako je sama i mjauče. Majke mačke koriste svoj glas kako bi stvorile prepoznavanje kod svojih beba.

Vaša mačka možda jednostavno uči svoju decu kako da je pronađu ako se u budućnosti rastanu. Alternativno, sve ovo može biti deo igre. Gledajte izdaleka nekoliko minuta. Uskoro ćete moći da utvrdite da li je vaša mačka uznemirena.

Kako sprečiti mačku da premešta mačiće?

Koliko god prirodno bilo da majka premešta mačiće, možda ne želite da podstičete takvo ponašanje. Da budemo jasni – malo je verovatno da ćete ovo moći potpuno zaustaviti. Nije preporučljivo čak ni pokušati. Ipak, možete smanjiti smetnje.

Znati šta da radite kada vaša mačka stalno pomera svoje mačiće ključni je deo podizanja legla. Preduzmite odgovarajuće korake da osigurate da se mačka i njeni mladi osećaju udobno. Da biste to postigli, postoje tri glavna koraka:

Izbegavajte da dodirujete mačiće

Osim ako je to krajnje neophodno, učinite sve što možete da izbegnete dodirivanje mačića prve 2 nedelje njihovog života. Mačići su toliko ranjivi u ovom dobu da će vaša mačka učiniti sve što je potrebno da ih zaštiti.

Za početak, možda ste slučajno povredili mačiće. Čak i ako niste, verovatno plašite životinje. Ne mogu da vas vide ili čuju i neće prepoznati vaš miris. Dodirivanje ih uklanja od izvora topline i hrane.

Morate prihvatiti da ni vaša mačka ne veruje vašim namerama. Mačka se brine samo o tome da zaštiti svoju mladunčad. Nije važno koliko se dobro ponašate prema njoj. Ona može pretpostaviti da nameravate nešto loše. Kao rezultat toga, ona će vas ugristi i ogrebati kako bi odvratila pristup.

Što više dodirujete mačiće u ovoj ključnoj, ranoj fazi razvoja, to će vaš miris biti jači. Takva aroma neće ostati neprimećena od vaše mačke, pa će smatrati da je potrebno da sakrije svoje bebe. Izbegavajte dodirivanje mačića.

Održavajte teritoriju čistom, toplom i tihom

Kao što je pomenuto, vaša mačka će želeti da njeni mačići budu mirni, tihi i čisti. Ovo je pitanje dobrog balansa. Čistite previše i smatraćete se teritorijalnim osvajačem. Zanemarite to i mačka će napustiti svoj teren.

Najbolje vreme za akciju je da sačekate da vaša mačka preseli svoje mačiće. Dok je područje prazno, uklonite sve nepoželjno, poput prljavštine. Mačke i mačići će i dalje želeti poznate mirise, pa zamenite jedno prethodno korišćeno ćebe drugim.

Uzmite termometar za zid. Ako temperatura okoline oko gnezda vaše mačke i mačića redovno pada ispod 25 stepeni, pazite da li se to poklapa sa pomeranjem. Ako je tako, pronađite siguran način da obezbedite malo više topline – ili grejače ili ćebad.

Pratite zdravlje majke i mačića

Pažljivo pratite kako vaša mačka i njeni mačići izgledaju, ponašaju se i osećaju. Što su životinje zdravije, veća je verovatnoća da će se držati zajedno.

Znaćete kako se vaša mačka obično ponaša i imaće ideju ako nešto nije u redu. Očekujte malo neobičnosti – tek se porodila – ali ništa previše neobično.

Pratite mačiće. Treba ih odneti veterinaru na pregled oko 3 nedelje starosti. Prije toga, pazite na bilo kakve znakove upozorenja na zdravstvene probleme. Zdravi mačići će ispunjavati sledeće kriterijume:

  • Zdrava težina. Ako vidite rebra mačića, on ima manju težinu
  • Svetle oči, bez iscedaka
  • Meki nos koji ne curi, nije ljuspav ili suv
  • Čiste uši
  • Ne luče sline i ne udaraju se po ustima
  • Kvalitetna dlaka bez ćelavih mrlja i rana

Vaši mačići bi trebalo da počnu da rastu u igri, znatiželji i verbalizaciji. Možda postoji problem ako su mačići tihi, povučeni i skriveni od kontakta.

Mačke koje premeštaju svoje mačiće potpuno se normalno ponašaju. Ako mačka premesti celo svoje leglo i nastavi da brine o njihovim potrebama, nema razloga za brigu.