Šta je artritis kod mačaka i kako ga lečiti?

Baš kao i ljudi, mačke često razvijaju artritis kako stare. Artritis kod mačaka se javlja kada se hrskavica između kostiju “istroši”. To čini zglobove manje fleksibilnim, što uzrokuje ukočenost i bol pri kretanju, a ponekad čak i u mirovanju ako je pogoršanje praćeno teškom upalom.

Do nedavno se smatralo da je malo verovatno da će mačke razviti artritis. Sada znamo, međutim, da mačke mogu oboleti od ove degenerativne bolesti, baš kao i psi i druge životinje. Ali dok psi sa artritisom pokazuju hromost i bol, mačke su lakše, okretnije i manje od pasa, što im omogućava da kompenzuju ugrožene zglobove. 

Mačke takođe imaju tendenciju da prikriju znake bola i pokazuju samo suptilne indikacije nelagodnosti dok bol ne postane prevelik da bi ga sakrile. Ipak, nema razloga da vaš ljubimac koji stari pati, a postoji dosta tretmana koji olakšavaju nelagodnost artritisa vaše mačke.

Šta je artritis kod mačaka?

Artritis, koji se takođe naziva osteoartritis ili degenerativna bolest zglobova, je bolna i progresivna bolest kostiju. Kod osteoartritisa, hrskavica koja inače pruža zaštitu između kostiju se istroši, izazivajući upalu i bolno trenje kosti o kost. 

Mačke najčešće razvijaju artritis ramena, zglobova, kolena, laktova i kukova, ali svaki zglob može biti zahvaćen. Iako je veoma uobičajeno stanje među starijim mačkama, artritis nije samo „normalan deo starenja“. Uz odgovarajuću negu i tretman, vaša mačka može udobno da uživa u svojim poznim godinama, iako ne postoji način da se preokrene degeneracija u zglobovima.

Simptomi artritisa kod mačaka

Mačke imaju tendenciju da prilično efikasno sakriju znake bola, što ima smisla ako uzmete u obzir njihovo poreklo usamljenih lovaca. Bolesna životinja u divljini je ranjiva na predatore, tako da svaki znak slabosti mora biti sakriven. Ovaj instinkt otežava vlasnicima da prepoznaju da su mačke pogođene bolešću i da li je lečenje neophodno. Ipak, postoje uobičajeni simptomi artritisa na koje treba obratiti pažnju kako vaša mačka stari:

  • Poteškoće pri skakanju na ili sa visokih mesta
  • Nespremnost da se popne stepenicama ili skoči na nameštaj
  • Ukočen hod ili šepanje
  • Odbijanje korišćenja kutije za otpatke, posebno kutije sa visokim ulazom
  • Nedostatak lične nege
  • Zaprljano ili mat krzno
  • Razdražljivost
  • Više spavanja nego obično
  • Nema interesovanja za igru ili druge aktivnosti
  • Ne koristi stub za grebanje, zarasli nokti

Najočigledniji znak artritisa kod starijih mačaka je gubitak interesovanja za skakanje na visoka mesta radi istraživanja, ili često, čak i za skok na nameštaj ili krevet koji je nekada bio omiljeno mesto za spavanje. Možda ćete primetiti da vaša mačka hoda ukočenim ili neujednačenim hodom, sporim tempom i često staje da se odmori. Mnoge mačke će spavati više nego obično ili će jednostavno ostati mirne da bi izbegle bolne pokrete.

Artrtični bol takođe ima tendenciju da izazove promene u ponašanju, uključujući razdražljivost. Vaša mačka možda više neće uživati u maženju i verovatno će izgubiti interesovanje za igru. Bol često sprečava artritičnu mačku da koristi svoj stub za grebanje, što može dovesti do zarastanja noktiju. Često će mačka koja boluje od artritisa prestati da se umiva, jer je previše boli da se savija i uvija. Primetićete da kaput vaše mačke nije tako čist i uredan kao što je nekada bio. Neke mačke će čak prestati da koriste kutiju za otpatke, i umesto toga će se olakšati na neprikladnim mestima u kući.

Uzroci artritisa kod mačaka

Najčešći uzrok artritisa kod mačaka, posebno starijih mačaka, je habanje zglobova koje se naziva osteoartritis. U stvari, čak 90% mačaka starijih od 12 godina pokazuje znake osteoartritisa na rendgenskim snimcima. 

Gojaznost je takođe snažno povezana sa razvojem artritisa. Međutim, postoje i drugi manje uobičajeni tipovi artritisa kod mačaka. Displazija kuka je genetsko stanje koje uzrokuje nenormalan razvoj zgloba kuka. Malformisani zglob kuka propada brže od drugih zglobova u telu i podložniji je razvoju artritisa. Trauma, autoimuna bolest, dijabetes i hormonski poremećaji takođe mogu učiniti da mačka pati od artritisa.

Dijagnostikovanje artritisa kod mačaka

Vaš veterinar će izvršiti potpuni fizički pregled vaše mačke i verovatno će naručiti i testove krvi ili urina. Povremeno se može uraditi rendgenski snimak kako bi se potražili znaci habanja ili drugog oštećenja zglobova mačke. Ali u većini slučajeva, dijagnoza artritisa kod starije mačke se postavlja na osnovu karakterističnih simptoma koji se ne mogu pripisati drugom uzroku.

Lečenje artritisa kod mačaka

Najbolje je da sarađujete sa svojim veterinarom kako biste razgovarali o tretmanima za ublažavanje bolova za vašu mačku. Vaš veterinar će proceniti mačku i možda će vam propisati lekove za ublažavanje bolova.

Lekovi

Nesteroidni antiinflamatorni lekovi se ponekad prepisuju za artritis kod mačaka, što je slično načinu na koji se to stanje leči kod ljudi. Ovi lekovi su veoma efikasni u kontroli bolova i upale zglobova. Neželjeni efekti uključuju povraćanje, dijareju i gubitak apetita. Ako primetite bilo koji od ovih neželjenih efekata, odmah pozovite svog veterinara.

Napomena: Vlasnici kućnih ljubimaca moraju biti oprezni kada daju lekove i koriste samo one koje je propisao veterinar. Nikada ne dajte mački lekove namenjene ljudima. Standardna doza lekova za artritis za čoveka može izazvati ozbiljno oštećenje bubrega ili smrt kod mačke. Paracetamol je uobičajeni lek koji se daje ljudima za lečenje artritisa koji se ni pod kojim okolnostima ne sme davati mačkama; ne postoji bezbedna doza ovog leka za mačke.

Druge opcije za mačku sa artritisom uključuju dijetetske suplemente, kao što su glukozamin, hondroitin i omega-3 masne kiseline. Ovi dodaci pomažu u održavanju zglobova i treba ih koristiti uz odobrenje veterinara.

Kontrola težine

Pošto višak kilograma stvara veći stres na bolne zglobove, važno je da mačka koja boluje od artritisa održava zdravu težinu. Ako vaša mačka treba da smrša, trebalo bi da smanjite količinu poslastica, razmislite o ponudi obroka samo dva puta dnevno, umesto da ostavljate hranu na raspolaganju u svakom trenutku i razgovarajte sa veterinarom o hrani za mačke koja je posebno formulisana da smanji unos kalorija, a veoma je ukusna.

I iako starije mačke, posebno one sa artritisom, nisu uvek tako razigrane kao što su bile u svojim mlađim danima, još uvek je važno da ohrabrite mačku da ostane što je moguće aktivnija tako što ćete obezbediti igračke za samostalnu igru, kao i za interaktivnu igru sa vama . Vežbanje pomaže u podmazivanju artritičnih zglobova i takođe pomaže u gubitku težine.

Alternativni tretmani

Neke mačke sa artritisom imaju koristi od nemedicinskih terapija, uključujući:

  • Akupunktura
  • Masaža
  • Hidroterapija
  • Laserska terapija

Ove alternativne metode nose minimalan rizik za vašu mačku, iako mogu biti skupe. Kombinacija lekova i nemedicinskih terapija može da obezbedi efikasnije ublažavanje bolova kod artritične mačke.

Za starije mačke, zagrejan krevet ili ćebe ili čak boca tople vode mogu pružiti olakšanje od bolova i ukočenosti artritisa. Možda će biti potrebno malo nagovaranja, ali kada se vaša mačka navikne na zagrejani krevet, to bi trebalo da bude izvor udobnosti.

Drugi načini da se smanji nelagodnost vaše mačke uključuju podignute činije za hranu i vodu, stepenik koji će joj pomoći da dođe do omiljenih mesta za spavanje, kao što su kauč ili vaš krevet, i prostirke ili druge neklizajuće prekrivače na tvrdim podovima kako biste olakšali hodanje vašeg kućnog ljubimca koji stari. Kutija za otpatke sa niskim stranama olakšaće mački koja boluje od artritisa da se penje i izlazi i može pomoći da se spreči neprikladna eliminacija po kući.

Prognoza za mačke sa artritisom

Iako artritis može usporiti vašu mačku, to nije terminalno stanje, a uz odgovarajuću negu i lečenje, vaša mačka može imati udoban i srećan život još mnogo godina.

Prevencija artritisa kod mačaka

Iako ne možete sprečiti artritis kod mačaka, postoje neki koraci koje možete preduzeti da biste smanjili njegovu težinu i održali dobar kvalitet života vaše mačke.

Održavanje zdrave težine vaše mačke je od suštinskog značaja. Ako mačka sa artritisom postane gojazna, to dodatno opterećuje ionako bolne zglobove. Ako mačka sa artritisom već ima prekomernu težinu, razgovarajte sa veterinarom o tome kako da bezbedno podstaknete gubitak težine. Regulisanje ishrane i podsticanje vežbanja su najbolji načini za održavanje telesne težine vaše mačke. Veterinar može preporučiti dijetu s kojom će mačka smršati. 

Ako sumnjate da je vaš ljubimac bolestan, odmah pozovite veterinara. Za pitanja u vezi sa zdravljem, uvek se konsultujte sa veterinarom koji je pregledao vašeg ljubimca, poznaje njegovu zdravstvenu istoriju i može dati najbolje preporuke za lečenje i negu.

)