Problemi u ponašanju starijih mačaka
Problemi u ponašanju starijih mačaka javljaju se kod životinja starijih od 10 godina. Kako se manifestuju i postoji li način da se prevaziđu saznaćete u nastavku.
Kako stare, mačkama često slabe životne funkcije, uključujući i kognitivne sposobnosti. Procenjuje se da kognitivni pad – koji se naziva mačja kognitivna disfunkcija ili FCD – pogađa više od 55% mačaka starosti od 11 do 15 godina i više od 80% mačaka starosti od 16 do 20 godina. Pamćenje, sposobnost učenja, svest i percepcija vida i sluha mogu se pogoršati kod mačaka pogođenih FCD.
Ovo pogoršanje čini da se javljaju problemi u ponašanju starijih mačaka – poremećaji u obrascima spavanja, dezorijentaciju ili smanjenu aktivnost. Može naterati mačke da zaborave prethodno naučene navike koje su nekada dobro poznavale, kao što je lokacija kutije za pesak ili činije za hranu. To može povećati njihovu anksioznost i tendenciju da reaguju agresivno. Starenje takođe može promeniti društvene odnose koje mačka ima sa vama i sa drugim kućnim ljubimcima u vašem domu.
Razumevanje promena kroz koje mačka prolazi može vam pomoći da se saosećajno i efikasno nosite sa problemima u ponašanju koji se mogu pojaviti u njenim starijim godinama.
Neki efekti starenja nisu povezani sa kognitivnom disfunkcijom. Često ovi efekti mogu doprineti promenama ponašanja koje samo izgledaju kao kognitivni pad. Obavezno prijavite sve promene koje primetite veterinaru vaše mačke. Nemojte pretpostavljati da vaša mačka „samo stari“ i da se ništa ne može učiniti da joj se pomogne. Mnogi problemi u ponašanju starijih mačaka su znaci medicinskih poremećaja koji se mogu lečiti, a postoje i razne terapije koje mogu utešiti vašu mačku i olakšati njene simptome, uključujući bolove koje oseća.
Da li vaša mačka ima kognitivnu disfunkciju?
Sledeće ponašanje može ukazivati na kognitivnu disfunkciju kod mačke u starijoj životnoj dobi:
Učenje i pamćenje
- Vrši nuždu van kutije za pesak
- Vrši nuždu na mestima za spavanje ili u oblastima za jelo
- Ponekad se čini da nije u stanju da prepozna poznate ljude i kućne ljubimce
Konfuzija i prostorna dezorijentacija
- Gubi se na poznatim lokacijama
- Bulji ili fiksira predmete ili jednostavno zuri u prostor
- Luta besciljno
- Zbuni se i ne može da se kreće oko ili preko prepreka
Odnosi i društveno ponašanje
- Manje je zainteresovana za maženje, interakcije, pozdravljanje ljudi ili poznatih kućnih ljubimaca itd.
- Potreban joj je stalni kontakt, postaje prezavisna od ljudi
Aktivnost—smanjena, apatična
- Manje istražuje i manje reaguje na stvari koje se dešavaju oko nje
- Manje se doteruje
- Jede manje
Anksioznost i povećana razdražljivost
- Deluje nemirno ili uznemireno
- Vokalizuje više i/ili u hitnijem tonu
- Generalno se ponaša razdražljivije
Ciklusi spavanja i buđenja i obrnuti dnevni i noćni raspored
- Nemirno spava, budi se tokom noći
- Spava više tokom dana
- Više glasnih vokalizacija noću
Isključivanje drugih uzroka ponašanja vaše mačke
Ako vaša mačka pokaže bilo koji od simptoma ili promena navedenih gore, prvi korak koji treba da preduzmete je da je odvedete mačku veterinaru da utvrdi da li postoji specifičan medicinski uzrok njenog ponašanja.
Bilo koja medicinska ili degenerativna bolest koja uzrokuje bol, nelagodnost ili smanjenu pokretljivost – kao što je artritis, zubna bolest, disfunkcija štitne žlezde, rak, oštećen vid ili sluh, ili bolest urinarnog trakta – može dovesti do povećane osetljivosti i razdražljivosti, povećane anksioznosti zbog dodira ili približavanja, povećane agresije (jer vaša mačka može odlučiti da preti i ujede umesto da se udalji), smanjene reakcija na vaš glas, smanjene sposobnost prilagođavanja promenama i smanjene sposobnosti da dođe do uobičajenih oblasti eliminacije.
Ako se isključe medicinski problemi i ako se isključe primarni problemi ponašanja koji nisu povezani sa starenjem (na primer, problemi koji su počeli godinama pre nego što je vaša mačka počela da stari), ponašanje vaše mačke može se pripisati efektima starenja na mozak.
Lečenje kognitivne disfunkcije
Ako je kognitivna disfunkcija jedino logično objašnjenje za promene u ponašanju vaše mačke, sledeći korak je traženje terapije. Tretman se uglavnom sastoji od unošenja korisnih promena u okolinu vaše mačke i održavanja doslednog njenog dnevnog rasporeda. Postoje i neki lekovi koji mogu pomoći mačkama sa FCD, kao što je selegilin hidrohlorid. Ovaj lek je trenutno licenciran samo za upotrebu kod pasa sa kognitivnom disfunkcijom, ali neki veterinari su prijavili poboljšanje i kod mačaka. Vaš veterinar takođe može razmotriti lek protiv anksioznosti.
Prilagođavanje doma
Neodgovarajuća eliminacija je čest simptom FCD. Bilo koji broj medicinskih problema može doprineti vršenju nužde na neodgovarajućim mestima, uključujući senzorni pad, neuromišićna stanja koja utiču na pokretljivost, tumore mozga, disfunkciju bubrega i poremećaje endokrinog sistema. Ukratko, svaki poremećaj koji povećava učestalost nužde vaše mačke ili smanjuje njenu kontrolu bešike ili creva može izazvati da to čini na neprikladnim mestima.
Shodno tome, prvi korak u lečenju neodgovarajuće eliminacije kod svake mačke, bez obzira na starost, je da je odvedete veterinaru na detaljan pregled.
Ako veterinar isključi zdravstvene probleme, sledeći predlozi mogu pomoći:
- Povećajte broj kutija za pesak koje su dostupne vašoj mački. Postavite najmanje jednu kutiju na svaki sprat kuće u slučaju da vaša mačka ima problema da ide gore ili dole stepenicama.
- Postavite dodatne kutije tamo gde ih je lako pronaći i koristiti. Mačke koje imaju FCD mogu zaboraviti lokaciju svoje kutije za pesak. Postarajte se da postojeće kutije držite na istim mestima, ali postavite nove kutije na očigledna mesta kako bi vaša mačka uvek mogla da pronađe odgovarajuće mesto za eliminaciju.
- Koristite kutije za otpatke sa niskim stranama. Mnoge starije mačke imaju problema ili osećaju bol kada pokušavaju da uđu ili izađu iz kutije za otpatke sa visokim stranicama.
Molimo pogledajte naš članak Problemi sa korišćenjem kutije za pesak za dodatne predloge i detaljne informacije o rešavanju problema sa kutijom za otpatke.
Konfuzija i dezorijentacija
Dezorijentacija je često prvi znak koji vlasnici prepoznaju kao kognitivni pad kod starijih mačaka. Procenjuje se da se dezorijentacija javlja kod najmanje 40% mačaka od 17 godina i više.
Dezorijentacija se može smanjiti povećanjem predvidljivosti okoline i rasporeda vaše mačke. Izbegavajte promene u njenoj hrani, postavljanju hrane, postavljanju legla i kutije za pesak. Pokušajte da njenu dnevnu rutinu održavate što je moguće doslednijom.
Ako je mačka zaista uznemirena, možda bi bilo najbolje da je ograničite na relativno mali prostor, kao što je jedan sprat vaše kuće ili, u naprednim slučajevima, jedna soba. Ovo će joj olakšati da pronađe sve što joj je potrebno.
Nemir i buđenje noću
FCD može narušiti ciklus spavanja i buđenja mačke. Međutim, kao i kod većine simptoma FCD-a, postoje i mnogi alternativni razlozi za povećanu noćnu aktivnost. Na primer, mačke koje više spavaju tokom dana mogu postati nemirnije i aktivnije noću. Senzorne promene, kao što su gubitak vida ili sluha, mogu uticati na dubinu sna vaše mačke.
Povećana potreba za eliminacijom u kombinaciji sa smanjenom sposobnošću da locira ili pristupi kutiji za pesak može navesti vašu mačku da se probudi i luta okolo. Zamolite veterinara da uradi kompletan pregled kako bi identifikovao zdravstvene probleme koji bi mogli da izazovu nemir, nelagodnost ili povećanu potrebu za eliminacijom.
U isto vreme, pokušajte da ponovo uspostavite normalne sate spavanja i buđenja vaše mačke. Najbolje je povećati njen nivo aktivnosti uključivanjem u igru tokom dana i uveče kako bi želela da spava noću.
Anksioznost takođe može izazvati povećan nemir noću. Posebna karakteristika gerijatrijske anksioznosti je da se može manifestovati kao noćna anksioznost. To može biti zabrinutost zbog odvajanja od članova porodice (koji spavaju) ili briga o kretanju po kući u mraku. Vaša mačka može da vas drži budnim dozivanjem, hodanjem po vašoj sobi, predenjem uz vašu glavu i šapanjem po vama kako bi privukli pažnju.
Preterana vokalizacija
Starije mačke mogu preterano mjaukati iz više razloga, uključujući dezorijentaciju, gubitak sluha i bol zbog jednog ili više zdravstvenih stanja. (Pogledajte naš članak Preterana vokalizacija kod mačaka za više informacija o prekomernom mjaukanju i kako da ga rešite). Kao i kod drugih simptoma FCD, vaš prvi korak bi trebalo da bude da odvedete mačku njenom veterinaru na detaljan pregled kako biste isključili ili lečiti sve medicinske probleme.
FCD generalno povećava vokalizaciju koja se odnosi na anksioznost, dezorijentaciju i separacionu anksioznost. Uznemireno mjaukanje obično zvuči tužno. Vokalizacija vaše starije mačke može postati problem ako to radi prečesto ili u neprikladnim vremenima, na primer kada spavate. Pokazivanje frustracije ili kažnjavanje mačke zbog vokalizacije može povećati njenu anksioznost i pogoršati problem. Bolje je lečiti povećanu vokalizaciju tako što ćete povećati aktivnost vaše mačke tokom dana i postepeno ponovo uspostaviti njen pravilan ciklus spavanja i buđenja.
)