Obeležavanje teritorije kod mačaka
Najčešći problem ponašanja koji prijavljuju vlasnici mačaka je vršenje nužde na nepredviđenim mestima. Procenjuje se da 10% svih mačaka to čini u nekom trenutku svog života. Dosta mačaka ima problema sa nekim karakteristikama svoje kutije za pesak (pogledajte naš članak o problemima s kutijom za pesak za više informacija), ali otprilike 30% mačaka uopšte nema problem sa kutijom. Ove mačke obeležavaju teritoriju urinom, a obeležavanje nije problem kutije za pesak – to je problem komunikacije. Obeležavanje teritorije kod mačaka je oblik indirektne komunikacije koju mačke često koriste.
Zašto mačke obeležavaju teritoriju urinom?
Životinjske vrste koje žive u društvenim grupama u kojima članovi zavise jedni od drugih za opstanak imaju sofisticiranu komunikaciju. Naročito životinje koje mogu da nanesu značajnu štetu jedna drugoj — poput pasa — razvile su društveni mehanizam za sprečavanje sukoba kroz društveno rangiranje. Spremni su da zauzmu ili lidersku ili inferiornu poziciju, i mogu da čitaju govor tela druge životinje kako bi protumačili njene namere i reagovali u skladu sa tim.
Međutim, mačke imaju jedinstvenu društvenu strukturu – one ne love, ne jedu i ne spavaju u čoporima, kao što to čine psi.
Međusobna komunikacija mačaka
Kada dostignu zrelost, mačke odlaze i zauzimaju svoju teritoriju. One mogu da dele teritoriju sa drugim mačkama, ali to je pristup deljenja vremena – izbegavaju jedne druge kad god je to moguće. Nisu razvile društveni sistem ili sistem komunikacije kao psi. Društveno, mačke često rešavaju stvari kao što bi dvojica komšija u svađi – nijedan nikada sebe neće smatrati manje vrednim od drugog. Mačke nemaju sistem za rešavanje problema licem u lice, tako da sporovi mogu biti opasni za njih. Da bi ih izbegle, mačke komuniciraju indirektno – ostavljaju poruke.
Mačke imaju brojne načine da ostave poruke jedna drugoj, a jedan način je obeležavanje teritorije. Obeležavanjem teritorije mačka govori drugim mačkama o svom prisustvu i onome što je njeno vlasništvo, koliko je davno bila u tom području i, vremenom, kada druge mačke mogu očekivati da se vrati. Mačke se čak mogu oglašavati kada traže partnera. Sve ove informacije dostupne su drugim mačkama u urinu. Na ovaj način, mačke retko moraju da se sastaju jedna sa drugom.
Mačke koje žive u kućama možda neće morati da traže hranu, ali i dalje gledaju na svet na isti način kao mačke koje moraju da prežive same. Mogu da koriste samo društvene i komunikacijske veštine koje im je dala priroda. Ako je njihov svet predvidljiv, nema sukoba, sterilisane su ili kastrirane i ne treba im parenje, mačke imaju malo razloga da obeležavaju teritoriju i verovatno to neće činiti. Ali, ako žele partnera ili su uznemirene zbog nečega, oni će se nositi sa svojom nevoljom kao svaka mačka: obeležiće svoju teritoriju.
Za mačku, obeležavanje teritorije pomaže da neželjene pojedince drži podalje i stvara atmosferu bliskosti zbog koje se osećaju sigurnije.
Kako znati da li mačka ima problem sa kutijom za pesak ili problem sa komunikacijom?
Potrebno je malo detektivskog rada da bi se utvrdilo da li vaša mačka ima problem sa kutijom za pesak ili sa obeležavanjem teritorije. Mačke koje obeležavaju teritoriju urinom takođe koriste svoje kutije za pražnjenje, tako da urin u kutiji za otpatke ne isključuje obeležavanje van kutije.
Sledi lista karakteristika koje ukazuju na obeležavanje teritorije:
- Tragovi urina se obično talože na vertikalnim površinama. Označavanje na vertikalnoj površini poznato je kao prskanje. Prilikom prskanja, mačka se obično povlači ka vertikalnom objektu kao što je strana stolice, zid ili stereo zvučnik, stoji uspravnog tela i ispruženog repa pravo u vazduh i prska urin na površinu. Često se rep, a ponekad i celo telo trzaju dok prska.
- Tragovi obeležavanja teritorije su manji količinski nego urin u kutiji za pesak. Količina urina koju mačka prska kada označava obično je manja od količine koju bi ispraznila tokom redovnog eliminisanja u svojoj kutiji.
- Urin ima oštar miris. Razlog zašto mačke mogu toliko naučiti iz mokraće druge mačke je taj što oznaka urina nije samo urin. Takođe sadrži dodatne hemikalije za komunikaciju. Te hemikalije imaju oštar miris za ljude.
Postoje i određene karakteristike mačke ili domaćinstva koje mogu doprineti obeležavanju:
- Mačka je nekastriran mužjak. Iako ženke mogu da obeležavaju teritoriju, nekastrirani mužjaci imaju više razloga za to. Jedna od funkcija obeležavanja je da reklamira reproduktivnu dostupnost, tako da nekastrirani mužjaci to čine da bi ženkama dali do znanja da su dostupni.
- U domaćinstvu ima više mačaka. Što više mačaka živi u kući, veća je verovatnoća da će bar jedna od njih ostaviti trag urina. Kuće koje imaju više od 10 mačaka uvek imaju problema sa obeležavanjem urina.
- Došlo je do promene u domaćinstvu na neki način. Mačke ne vole promene. Kada se stvari promene, mačke mogu biti pod stresom. Ponašanje označavanja teritorije može biti izazvano selidbom, adaptacijom enterijera, novim stvarima, novim članovima porodice ili kućnim ljubimcima. Jedan od načina na koji se mačke nose sa ovim stresom je obeležavanje teritorije. One na taj način ostavljaju poruku da je ovo mesto njihovo.
- Postoji sukob između mačaka. Sukob može biti između mačaka u kući ili između kućne mačke i drugih mačaka koje vidi napolju. Mačke označavaju teritoriju kao odgovor na sukob sa drugim mačkama iz istih razloga koje označavaju kao odgovor na promene u domaćinstvu. Sukob između mačaka je jedan od najčešćih razloga za obeležavanje urina, i obično je zasnovan na anksioznosti, a ne na netoleranciji. Mačka se ne mora nužno naljutiti jer druga mačka ima hrabrosti da dođe na njegovu teritoriju. Umesto toga, on se uznemiri jer nema društvene veštine da se nosi sa upadom. Ako je mačka sprečena da izbegava drugu mačku, ona će postati sve više pod stresom i često će obeležavati.
Kako se rešiti prskanja urina?
Evo nekoliko stvari koje možete da uradite da biste popravili ponašanje nesterilisanih mačaka koje obeležavaju teritoriju urinom:
- Kastrirajte ili sterilišite mačku. Iako obeležavanje nije ograničeno na traženje partnera, to je jedan od razloga zbog kojih mačke obeležavaju. Kastracija ili sterilizacija je dokazan tretman za ovo ponašanje.
- Zatvorite prozore, roletne i vrata. Sprečite svoju kućnu mačku da vidi druge mačke iz susedstva.
- Pričvrstite uređaj za detekciju pokreta na prskalicu za travnjak. Postavite prskalicu pored prozora da biste sprečili prisustvo mačaka iz komšiluka.
Lečenje tragova urina izazvanih sukobom u domaćinstvu sa više mačaka
Prvi korak u rešavanju bilo kog problema eliminacije je isključivanje zdravstvenih problema. Iako ne postoji medicinski problem koji posebno doprinosi obeležavanju urina, fizički problemi mogu stvoriti povećanu anksioznost kod mačke, što može doprineti obeležavanju. Kada vaš veterinar utvrdi da vaša mačka nema zdravstveno stanje ili problem, razmotrite sledeće smernice:
- Odredite koja mačka obeležava. Ako imate više mačaka i niste sigurni koja mačka obeležava, razgovarajte sa svojim veterinarom o davanju fluoresceina, bezopasne boje, jednoj od vaših mačaka. Iako boja obično ne mrlje nameštaj ili zidove, uzrokuje da urin svetli plavo pod ultraljubičastim svetlom oko 24 sata. Ako ne možete da nabavite ili koristite fluorescein, možete privremeno da ograničite svoje mačke, jednu po jednu, da biste utvrdili koja od njih obeležava.
- Obezbedite dovoljno kutija za pesak. Iako obeležavanje nije problem eliminacije, ako ima premalo kutija za pesak za sve mačke, doći će do sukoba i može doprineti obeležavanju. Uverite se da imate jednu kutiju za svaku mačku u svojoj kući, plus jednu dodatnu. Na primer, ako imate tri mačke, trebaće vam najmanje četiri kutije za pesak. Postavite dodatne kutije na lokacije na kojima uznemirena (markirajuća) mačka provodi većinu svog vremena.
- Čistite bar jednom dnevno. Osim što svakodnevno čistite kutije za pesak, operite sve kutije toplom vodom i sapunom bez mirisa ili sodom bikarbonom i potpuno zamenite pesak jednom nedeljno. Ovo pomaže u smanjenju prisustva bilo kakvog uvredljivog mirisa „druge mačke“.
- Obezbedite više mesta za odmor. Mačkama je potreban sopstveni prostor. Konflikt se često može smanjiti jednostavnim obezbeđivanjem više mesta za odmor, tako da sve mačke mogu da imaju mesto za odmor daleko od drugih.
- Distribuirajte resurse. Obezbedite više izvora hrane, vode, grebalica i igračaka tako da svaka mačka može da ih koristi bez kontakta ili sukoba sa drugom mačkom.
- Igrajte se sa vašim mačkama. Igra sa pojedinačnim mačkama u različitim delovima vašeg doma ponekad može smanjiti sukob. Podstaknite igru igračkama koje vise na konopcima okačenim za štapove. Pokušaji podsticaja međusobne igre ponekad može pomoći u smanjenju sukoba, ali može i povećati sukob ako mačke reaguju na sam pogled jedna na drugu. Molimo pogledajte naš članak o agresiji između mačaka u vašem domaćinstvu za više informacija o smanjenju sukoba između mačaka.
- Temeljno očistite nezgode enzimskim sredstvom za čišćenje dizajnirano da neutrališe mirise kućnih ljubimaca. Ovu vrstu sredstva za čišćenje možete pronaći u većini prodavnica kućnih ljubimaca.
- Koristite sintetički mačji feromon na mestima koja mačka obeležava. Ovakvi proizvodi isporučuju sintetički feromon za koji se pokazalo da ima određeni efekat u ublažavanju stresa kod mačaka. Isporučite feromon kroz difuzor koji je priključen blizu mesta gde je vaša mačka videla mačke na otvorenom.
Lečenje tragova urina izazvanih sukobom sa mačkama na otvorenom
Možete isprobati sledeće preporuke da popravite ponašanje obeležavanja teritorije urinom izazvanog sukobom sa mačkom na otvorenom:
- Zatvorite prozore, roletne i vrata. Sprečite kućnu mačku da vidi druge mačke iz susedstva.
- Sterilizujte ili kastrirajte mačku – ako već niste.
- Koristite sintetički mačji feromon na mestima koja je mačka obeležila. Ovakvi proizvodi isporučuju sintetički feromon koji ima određeni efekat u ublažavanju stresa kod mačaka. Isporučite feromon kroz difuzor koji je priključen blizu mesta gde je vaša mačka videla mačke na otvorenom. Ova vrsta proizvoda je obično dostupna kao sprej ili kroz difuzor, a može se naći u mnogim prodavnicama kućnih ljubimaca i na mreži.
Šta NE RADITI?
Evo nekoliko stvari koje treba izbegavati kada tretirate obeležavanje urina:
- Ne trljajte mačji nos u urin.
- Ne grdite i ne tucite mačku.
- Nemojte čistiti nezgode sredstvom za čišćenje na bazi amonijaka. Urin sadrži amonijak, tako da čišćenje amonijakom može privući vašu mačku na to isto mesto da ponovo urinira.
)