Koji je prosečni životni vek mačke – koliko mačke žive? 

Mačke mogu da žive dugo. Prosečan životni vek mačke je od 12 do 18 godina, iako u proseku najčešće žive oko 15 godina. Ako isključimo mogućnost nasilne smrti, mačke često nadžive većinu naših pasa kućnih ljubimaca. Nije neuobičajeno da vaša mačka, uz pravilnu negu, poživi i do 20 godina. 

Međutim, brojni faktori mogu igrati ulogu u tome koliko dugo vaša mačka može da živi.

Istorija pripitomljenih mačaka

Mačke su držane kao kućni ljubimci hiljadama godina. Potiču iz zemalja Bliskog istoka gde su pripitomljene od divljih mačaka, kako bi pomogle u kontroli populacije glodara. 

Ove mačke su se proširile širom sveta kao kućni ljubimci, a mi smo na kraju počeli da ih selektivno uzgajamo za određene osobine, stvarajući tako različite rase. 

Primarne rase mačaka su prvobitno uzgajane pomoću mačaka iz četiri glavna regiona: Arapskog mora, istočnog Mediterana, južne Azije i zapadne Evrope. Ova četiri regiona su proizvela mačke koje imaju različite genetske markere na osnovu toga kojem regionu ili rasi pripadaju.

Da li rasa utiče na životni vek mačke?

Iako je nemoguće tačno znati koliko će mačka živeti, poznato je da neke rase mačaka žive duže od drugih. Sijamska i manska mačka su dve rase koje često nadžive sve druge, ali među dugovečnim rasama se ističu i orijentalna kratkodlaka, ruska plava, bombajska, sfinks, persijska, ragdoll i burmanska mačka. Sve ove rase mogu doživeti do 30 godina starosti.

I čistokrvne (rasne) i domaće mačke mešanih rasa imaju potencijal da nadmaše prosečni životni vek koji je predviđen za njihovu vrstu.

Da li ishrana utiče na životni vek mačke?

Mačke su u prirodi mesožderi, a ista ishrana se preporučuje i kada se uzgajaju kao kućni ljubimci. Urađeno je mnogo istraživanja kako bi se utvrdile prehrambene potrebe kućne mačke, tako da vlasnici imaju mnoštvo dostupnih opcija za ishranu svojih ljubimica.

Međutim, nije sva hrana za mačke jednaka i nije svaka jednako kvalitetna. 

Odrasle mačke ne mogu da svare velike količine ugljenih hidrata ili laktoze, pa su to nepotrebni sastojci u njihovoj hrani. Ugljeni hidrati čak mogu da smanje količinu proteina koja se vari, tako da su, u stvari, štetni za mačku. Proteini su, s druge strane, veoma važni za mačku. Mačke zahtevaju veliku količinu proteina u poređenju sa psom, zbog njihovog jedinstvenog sistema za varenje. Odrasle mačke treba da dobiju najmanje 5,5 g/kg proteina dnevno. 

Esencijalne aminokiseline su takođe veoma važne za mačku. Taurin, metionin i cistin su neke od ovih esencijalnih aminokiselina, a bez njih, važnih vitamina i odgovarajuće količine proteina, zdravlje mačke može u velikoj meri da pati, što se posledično odražava na njen životni vek.

Zdravlje i životni vek mačaka

Naravno, mačka koja ne dobija zdravu ishranu može razviti zdravstvene probleme, ali paraziti i bolesti takođe mogu uticati na njihovo zdravlje. Neke bolesti imaju dugoročne posledice na mačke i mogu takođe da skrate njihov životni vek.

Loša genetika, mačke sa oslabljenim imunitetom i mačke koje imaju ugrožene funkcije organa verovatno neće živeti tako dugo kao zdrave mačke.

Uticaj stila života na životni vek mačaka

Neke mačke se smatraju kućnim ljubimcima, druge su isključivo kućni ljubimci na otvorenom, dok će neke balansirati i biti unutra i napolju.

Svakodnevni rizici koje preuzimaju mačke na otvorenom su mnogo veći od onih u zatvorenom, tako da je životni vek mačke na otvorenom često kratak. Izbegavanje udara vozila, povreda koje izazivaju druge životinje, konzumacija toksičnih materija, pronalaženje hrane, preživljavanje u svim vremenskim uslovima i izloženost raznim parazitima i bolestima mogu biti svakodnevni izazovi za mačku koja je stalno napolju. Što više vremena mačka provodi napolju, veći je rizik od povrede ili bolesti iz tog okruženja.

Mačke u zatvorenom prostoru nisu izložene tolikom riziku jer su zaštićene u sigurnom domu. Životinje i vozila ne predstavljaju pretnju za mačke u zatvorenom, njihova ishrana je obično kontrolisana, a izloženost toksinima, parazitima i bolestima je smanjena, posebno ako su vakcinisane i na preventivnim lekovima.

Zanimljivost. Isto važi i za velike mačke poput lavova, tigrova i drugih divljih mačaka. Ove mačke koje borave u zoološkim vrtovima često nadžive svoje divlje kolege.

Koliko je živela najstarija mačka na svetu?

Ginisova knjiga rekorda navodi da je najstarija mačka živela 38 godina i tri dana. 

Creme Puff je bila domaća kratkodlaka mačka koju su ponekad hranili čudnim namirnicama (za mačke) kao što su špargle, jaja i pavlaka za kuvanje. Rođena je 1967. godine, a umrla je 2005. godine u Ostinu u Teksasu. Ne zna se tačno kako je Creme Puff mogao da doživi tako poznu starost, ali kombinacija brige sa puno ljubavi, dobre genetike i bezbednog okruženja su verovatno bili ključni faktori.

Iako nikada ne možete imati potpunu kontrolu nad životima vaših mačaka, možete se potruditi da im ponudite bezbedno, zdravo okruženje sa puno ljubavi, kako biste povećali šanse da žive dug i srećan život.