Kako rešiti probleme u ponašanju kod mačaka?

Kao i ljudi, mačke doživljavaju čitav spektar emocija i stanja koja im prijaju ili ne. Mačka može osetiti strah, zadovoljstvo, glad, anksioznost, frustraciju i mnoge druge emocije, koje mogu uticati na njeno ponašanje. 

Nekoliko uobičajenih ponašanja mačaka smatra se nepoželjnim i destruktivnim i može uticati na kvalitet života, i vlasnika, i sam mačke. Na sreću, mnoga od ovih ponašanja mogu se ispraviti.

Zašto mačke razvijaju probleme u ponašanju?

Mačke imaju tendenciju da budu misteriozne, tako da otkrivanje uzroka određenih mačjih ponašanja može biti izazov. Da stvari budu dodatno komplikovan, ne postoji nužno jedan jedini razlog iza određenog ponašanja, a svaka mačka je individua za sebe.

Evo nekih od najčešćih problema u ponašanju kod mačaka i mogućih uzroka:

Vokalizacija

Konačno ste zaspali ali iznenada čujete vašu mačku kako zavija i plače koliko je grlo nosi ispred vrata vaše spavaće sobe. Ovo je uobičajen problem u ponašanju kod mačaka, a ovo ponašanje može biti potpuno normalno za vašu mačku. Na kraju krajeva, mačke su noćne životinje, kao i njihovi divlji rođaci, tigrovi i lavovi, tako da mogu biti aktivnije noću dok pokušavate da zaspite. Ipak preterana vokalizacija takođe može biti znak da nešto nije u redu.

  • Zavijanje može biti znak senilnosti kod starijih mačaka.
  • Rase poput sijamaca su prirodno glasnije od drugih i jednostavno će glasno mjaukati kako bi dobile vašu pažnju noću.
  • Vašoj mački može biti dosadno kad je sama tokom noći.
  • Dnevno mjaukanje i zavijanje mogu biti znak bola. Mačke koje plaču dok vrše nuždu u kutiji s peskom obično doživljavaju nelagodnost ili bol dok pokušavaju da uriniraju ili defeciraju. Drugi očigledni znaci bola, kao što su tuče izmeđju mačaka ili stegnuti repovi u zatvorenom prostoru, takođe su razlozi za ove vokalizacije.
  • Mjaukanje, plakanje ili zavijanje tokom dana mogu jednostavno biti ponašanje kojim mačka traži pažnju.

Grebanje

Mačke grebu da obeleže svoju teritoriju. Ako vaša mačka grebe vredne predmete koje biste radije sačuvali neoštećene, možete da preusmerite ponašanje tako što ćete obezbediti stubove za grebanje i naučiti mačku na grebalice i druge igračke u koje vaša maca može da zabije kandže.

Grickanje i žvakanje predmeta

Mačke nisu poznate po destruktivnom uništavanju stvari zubima, kao psi. Ipak, neke mačke i dalje uspevaju da nanesu priličnu štetu svojim malim zubima. Problem griženja kod vaše mačke može biti uzrokovan dosadom, agresijom, nedostatkom u ishrani, nicanjem zuba kod mačića ili odbijanjem mačića od majke dok su isuviše mali. Ovaj problem u ponašanju se može javiti i zato što se vaša mačka igra ili voli teksturu ili ukus predmeta.

Urinarni problemi

Mačke mogu imati različite probleme sa mokrenjem. Infekcije, upale, kamenje u bešici, stres, tumori i drugi faktori mogu dovesti do toga da mačka mokri izvan kutije, prska ili ne može da urinira. Sukobi između mačaka ili drugih kućnih ljubimaca i promene u kući (na primer, izgradnja, odlazak članova porodice, dolazak novih članova porodice) mogu izazvati stres kod mačaka i dovesti do problema sa vršenjem nužde.

Agresija

Mačke mogu postati agresivne prema drugim kućnim ljubimcima i ljudima, i to je veliki problem u ponašanju. Agresija može biti uzrokovana stresom i anksioznošću ili medicinskim problemom koji uzrokuje bol ili hormonske promene kod mačke.

Opsesivno-kompulzivno lizanje

Hronično lizanje kod mačaka obično potiče od bola ili stresa i anksioznosti. Dok se sve mačke ližu same, vršeći na taj način ličnu higijenu, prekomerno lizanje može biti ozbiljno i treba ga rešiti bez odlaganja. Mačka koja boluje može da liže deo na svom telu dok ne ostane bez dlake – a nije uvek u predelu koji izaziva bol. Mačka pod stresom ili mačka koja je uznemirena može da liže svoj stomak ili da opsesivno doteruje druge delove tela, sve dok ne ostane bez krzna.

Kako zaustaviti probleme u ponašanju kod mačaka?

Neki problemi u ponašanju kod mačaka potiču od mačjih instinkta, ali najbolje je da počnete tako što ćete isključiti zdravstvene probleme. Konsultujte se sa svojim veterinarom. Ako sumnjate da je vaša mačka bolesna ili trpi nelagodu i bolove, potražite veterinarsku negu. Razgovarajte o suplementima, lekovima, feromonima, specijalnim dijetama i drugim stvarima koje su dizajnirane da pomognu starijim mačkama ili da spreče prekomerno lizanje.

Nakon toga, možete početi da se bavite i obeshrabrujete određena ponašanja kao što je skakanje po kuhinjskim pultovima ili pomoći vašoj mački da prevaziđe bilo koji problem koji je uzrok.

Preterana vokalizacija

Obezbedite mački neku zanimaciju, koja će je držati zauzetom dok spavate. To može pomoći u sprečavanju noćnog zavijanja. Takođe možete se potruditi da izmorite mačku fizičkim aktivnosima tokom dana, tako da noću bude manje aktivna.

Vaša mačka može zavijati kada želi hranu, da izađe napolje ili da je mazite. Odgovor koji date svojoj mački (npr. popuštanje njenom zahtevu za poslasticom) će je obučiti da nastavi da ponavlja ponašanje, u ovom slučaju preteranu vokalizaciju, kako bi dobila ono što želi.

Neželjeno grebanje

Namamite mačku da koristi stub za grebanje tako što ćete ga posipati mačjom travom. Svaki put kada mačka dođe do predmeta koji ne želite da grebe, odnesite je do grebalice. Neke mačke vole određene tkanine i materijale više od drugih, pa prilikom kupovine grebalice potražite onu koja će se vašoj mački dopasti. 

Osim stubova za grebanje, možete koristiti feromone i kapice za nokte. Kapice za nokte su male plastične obloge za kandže koje se lepe preko kandži vaše mačke, kako bi zaštitile vaš nameštaj. Feromoni su dostupni kao sprejevi, maramice i difuzori koji pomažu u smirivanju vaše mačke i obeshrabruju bilo kakvo grebanje koje je posledica stresa ili anksioznosti.

Odstranjivanje noktiju — što je zapravo amputacija — je kontroverzna tema, ali se ponekad izvodi kako bi se sprečilo da mačke grebaju nameštaj. Ovu nepovratnu operaciju treba temeljno da razmotrite sa vašim veterinarom.

Problem sa žvakanjem

Ako je žvakanje vaše mačke zabrinjavajuće, potražite uzrok za rešenje:

  • Uverite se da hranite mačku nutritivno kompletnom hranom.
  • Odnesite mačku kod veterinara da biste eliminisali bilo kakve probleme sa zubima.
  • Istražite mogućnost da vaša mačka iskazuje agresiju na predmetu koji žvaće. Proizvodi koji su usmereni na smanjenje stresa i anksioznosti, kao što su feromoni i suplementi, mogu pomoći u smanjenju agresivnog ponašanja.
  • Ako je vašoj mački dosadno, obezbedite joj igračke za igru.

Za uporne mačke koje pokušavaju da žvaću stvari koje ne bi trebalo, možete probati gorak sprej kao sredstvo odvraćanja. Takođe možete zaštititi male i opasne predmete, poput električnih kablova, plastičnim kućištem.

Problemi sa vršenjem nužde

Ako primetite da se vaša mačka napreže ili ne može da urinira, potrebna joj je hitna veterinarska pomoć. Specijalan posip, ishrana, feromoni, suplementi i lekovi mogu pomoći kod zdravstvenih problema. Kada su medicinski razlozi isključeni, onda je često problem u ponašanju taj koji treba da se reši.

  • Uverite se da kutija sa posipom nikada nije prljava, jer su mačke izbirljive u pogledu higijene svojih toaleta.
  • Ako imate premalo kutija sa posipom takođe može biti problem. Opšte pravilo je da imate najmanje jednu kutiju za svaku mačku i najmanje jednu kutiju na svakom spratu. 
  • Vašoj mački se možda neće dopasti vrsta posipa koju koristite ili je možda previše duboko u kutiji. Pokušajte da koristite manje, pređite na posip bez mirisa ili drugu marku, ili koristite alternativu standardnim glinenim posipima.
  • U domaćinstvu sa više mačaka, uverite se da jedna mačka ne može da vidi drugu kada istovremeno koristi različite kutije sa posipom.
  • Potražite i pokušajte da eliminišete potencijalne stresore oko kuće. Na primer, kada mačka u zatvorenom prostoru postane zabrinuta kada vidi, čuje ili čak oseti mačku napolju, možete zatvoriti zavese.

Agresivno ponašanje

Posmatrajte mačku i pratite kakvi okidači uzrokuju da postane agresivna. Ako možete da shvatite šta je okidač i kako da ga se rešite, ovo je najlakši način da se nosite sa agresivnim ponašanjem.

Vrlo često, vaša mačka će možda morati da nauči da živi sa okidačem. Opet, feromoni, suplementi, lekovi i posebne dijete mogu pomoći. Takođe možete dati mački druge stvari na koje će fokusirati svoju energiju, poput igračaka za vežbanje. Isprobajte druga jednostavna rešenja, kao što je postavljanje pregrada između činija za hranu i kutija sa posipom.

)