Kako naučiti mačku na pesak?

Većina odraslih mačaka će prirodno tražiti materijal zrnaste teksture, poput peska, da obave nuždu, ali mladim mačićima će možda trebati pomoć da shvate kako da koriste kutiju sa posipom. Kada učite mačiće na pesak, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da olakšate ceo proces i pomognete mačićima da brže nauče gde da vrše nuždu.

Evo nekoliko saveta kako naučiti mačku na pesak i o tome kada da počnete, kako da izaberete kutiju za pesak, kako da izaberete pravu vrstu peska, kako i gde da postavite kutiju i kako da pomognete svom mačiću da savlada odlazak u toalet na pravo mesto.

Kada početi sa učenjem mačića na pesak?

U prvih nekoliko nedelja nakon rođenja, majke mačke stimulišu svoje mačiće da vrše nuždu, a zatim ih čiste. Za to vreme, mačićima nisu potrebne kutije sa peskom.

Možete početi da trenirate mačiće sa oko 4 nedelje tako što ćete im ponuditi kutije sa peskom prilagođene mačićima. Ovo se poklapa sa vremenom kada mačići počnu da se odbijaju od majke.

Kako naučiti mačku na pesak – Video tutorijal (youtube.com)

Ako usvojite starije mače ili odraslu mačku, možete početi sa obukom u kutiji za pesak čim ih dovedete kući. Biće vam potreban pravi pribor za obuku mačaka pre nego što dođu u svoj novi dom.

Kako naučiti mačku na pesak?

Pratite ove korake da bi vaša obuka bila uspešna i da bi mačka u što kraćem roku naučila da koristi kutiju za pesak:

Odaberite kutiju za pesak

Iako odluka o kutiji za pesak može izgledati kao trivijalan zadatak, ona zapravo pravi veliku razliku za vaše mače.

Nabavite kutiju za pesak prave veličine

Kutije veličine za odrasle mačke mogu biti prevelike i zastrašujuće za malo mače. Za mačiće se preporučuju kutije veličine 30 x 20 cm.

Ako je vaša mačka starija ili imate druge odrasle mačke u kući, biće im potrebne kutije pune veličine, dok vašem mačiću trebaju manje kutije za pesak, za početak.

Kutija za pesak će morati da raste sa vašim mačićem. Kutija za pesak vaše mačke treba da bude približno 1 1/2 dužine same mačke. Moraćete da povećavate veličinu kutije kako vaše mače bude veće.

Obezbedite više od jedne kutije za pesak

U vašoj kući treba da bude najmanje jedna kutija za pesak više od broja mačaka. Ako imate dve mačke, trebalo bi da imate tri kutije. Ako imate pet mačaka, trebalo bi da imate najmanje šest kutija za pesak.

Nepokrivene ili pokrivene kutije za pesak?

Mnoge mačke više vole da koriste nepokrivenu kutiju, jer mačke ne žele da se osećaju zarobljeno kada koriste svoju kutiju za pesak. Da li vaša mačka više voli toalet sa ili bez krova, zavisiće od ličnih preferencija vaše mačke.

Kako naučiti mačku na pesak? (shutterstock.com)

Predlažemo vam da mačićima na početku date izbor da vidite šta više vole. Ako niste u mogućnosti da kupite više kutija, igrajte na sigurno i kupite nepokrivenu kutiju za pesak.

Izaberite pravu vrstu peska

Istraživanja su pokazala da većina mačaka preferira sitnozrnasti pesak, odnosno posip, verovatno zato što pruža mekši osećaj.

Kada je u pitanju pesak koja se skuplja ili ne zgrudava, mačke imaju svoje preferencije. Naravno, možda biste više voleli pesak koji će se zgrudvati, kako biste lakše pokupili otpadke.

Što se tiče posipa od gline u odnosu na posip napravljen od drugih materijala, neke mačke neće koristiti kutiju koja ima leglo na bazi kukuruza ili pšenice jer miriše na hranu. Isprobajte nekoliko vrsta da biste bili sigurni da ćete dobiti vrstu posipa koju vaše mače preferira.

Planirajte gde da stavite kutije za pesak

Postavljanje i dostupnost kutije za pesak mogu biti kritični faktor u podsticanju vašeg mačića da koristi kutiju.

Ne skrivajte kutije za pesak

Ako su sve kutije u istom uglu, one su zapravo jedna velika kutija, što može dovesti do problema ako vaše mačke ne žele da dele kutiju za pesak.

Primamljivo je da stavite kutije za pesak u ormare i uglove jer ne želite da budu vidljive, ali ovo treba izbegavati. Zapamtite da mačke takođe ne vole da se osećaju saterane u ćošak ili zarobljene tokom toaleta.

Takođe će im trebati neka vrsta svetla da vide i pronađu svoje kutije, pa ako nema ambijentalnog svetla na mestu gde držite kutiju za otpatke, pokušajte da koristite noćno svetlo.

Izbegavajte bilo kakve distrakcije

Postavite kutiju za pesak vašeg mačića u oblasti u kojoj nema stvari koje bi ih odvratile od bavljenja ovim poslom.

Za mačiće koji imaju problema sa fokusiranjem, možda ćete morati da uklonite opciju da imaju druga „zanimljiva“ mesta za mokrenje. Pokušajte da mače držite u maloj prostoriji bez ikakvih prostirki ili tepiha, da biste pokušali da ih držite usredsređene dok ne ovladaju korišćenjem kutije za pesak.

Postavite kutije za pesak na svaki sprat

Kutije treba da budu dostupne, sa najmanje po jednom na svakom spratu vašeg doma.

Olakšajte vašoj mački da dođe do kutije i učinite kutije dostupnim. Posebno je važno da zapamtite da će vaše mače na kraju postati odrasla mačka, tako da će postavljanje kutije za pesak na policu ili niz mnoge stepenice znatno otežati dolazak do nje kada bude starija ili bude trpela bolove od artritisa.

Upoznajte mače sa kutijom za pesak

Kada odaberete svoje zalihe i postavite kutije za pesak, evo kako možete pomoći u obučavanju mačića.

  1. Pokažite mačetu lokaciju svake kutije za pesak i pustite mače da ih onjuši.
  2. Nežno stavite mače u kutiju za pesak. Oni mogu instinktivno početi da istražuju ili čak da koriste kutiju za pesak. Ako to ne urade, prođite prstima kroz čist pesak da biste demonstrirali da treba tu da uđu.
  3. Ako vaše mače nije koristilo jednu od kutija u početnom uvodu, pokušajte da stavite mače u jednu od kutija svaki put kada jede, pije ili se probudi iz dremke, sve dok ne počne da koristi kutiju samostalno.

Pohvalite mače kada koristi kutiju

Kada vaše mače pravilno koristi kutiju za pesak, nagradite ga njegovom omiljenom poslasticom kako biste stvorili pozitivnu povezanost sa aktivnošću. Da bi ovo funkcionisalo, poslastica se mora dati odmah nakon što napusti kutiju kako bi povezali aktivnost sa nagradom.

Ne grdite i ne kažnjavate mačku ako joj se desi „nezgoda“. (shutterstock.com)

Ako vaše mače pogreši, NE kažnjavajte ga ili vičite na njega. Mirno očistite nered i nemojte reagovati na bilo koji drugi način.

Održavajte kutije za pesak čistima

Pokušajte da očistite pesak vašeg mačića nakon svake nužde. Ne želite da vaše mače razvije averziju prema kutiji tokom procesa treninga. Nakon sakupljanja, dodajte malo čistog peska da biste održali dubinu od 5-8 cm kako biste svojoj mački pružili dovoljno prostora za kopanje.

Kada vaše mače bude starije i počne dosledno da koristi kutiju za pesak, možete da čistite svakodnevno umesto svaki put kada vaše mače koristi kutiju.

Povremeno ispraznite sav pesak u svakoj kutiji, očistite kutije i napunite ih čistim peskom.

Pesak treba da bude u potpunosti zamenjen svake nedelje ili na svakih nekoliko nedelja, u zavisnosti od toga koliko mačaka imate.

Šta učiniti ako vaše mače ne koristi kutiju za pesak?

Ako vaše mače ima poteškoća da nauči da koristi kutiju za pesak i piški van kutije, pokušajte sa ovim koracima:

1. Pažljivo procenite postavljanje kutije za pesak. Svako mače ima malo drugačije preferencije. Uverite se da su kutije za otpatke:

  • Lako su dostupne
  • Nalaze se na mirnim mestima
  • Nisu sakrivene u uglu
  • Ne čuvaju ih druge mačke

2. Razmislite o promeni kutije za pesak ili vrste peska. Možda ćete želeti da nabavite novu kutiju (pokrivenu ili nepokrivenu ili onu sa niskim stranama) i postavite je u blizini da vidite da li vaše mače više voli drugu kutiju. Ili zadržite istu kutiju i promenite samo vrstu peska da vidite da li je problem kutija ili pesak.

3. Češće čistite i češće menjajte celokupan pesak.

4. Odvedite mače veterinaru da proveri da li ima parazite, infekcije urinarnog trakta ili drudge zdravstvene probleme koji mogu podstaći neodgovarajuće vršenje nužde. Ove situacije su retke kod mačaka, ali ih ne treba zanemariti.

Vaš veterinar vam uvek može pomoći da rešite i probleme sa učenjem na kutiju za pesak vašeg mačića. Iznad svega, zapamtite da budete strpljivi! Obuka zahteva vreme, ali vaše mače će savladati ove navike uz vašu ljubav, podršku i pažnju.

)