Kako naučiti mačku da hoda na povocu?

Da li ste ikada videli nekoga kako šeta mačku na povocu i pomisli: „Ah, kad bi samo moja mačka htela na povodac!“ Sa našim jednostavnim savetima kako naučiti mačku da hoda na povocu moći ćete u šetnju sa vašom ljubimicom kad god poželite! 

Hajde da sagledamo zašto je šetnja benefitarna po vašu mačku i kako da je naučite da mirno hoda na povocu.

Prednosti šetanja vaše mačke

Možda mislite da mačkama nije potrebna šetnja napolju, da su srećne da žive unutra? To je istina! Većina mačaka je savršeno srećna kada leže u kući, krećući se od jednog sunčevog zraka do drugog po ceo dan, ali ako primetite da je vaša mačka nemirna, posebno u toplijim mesecima, možda je vreme da joj ponudite bogatije okruženje.

Mačkama je potrebno više pažnje i stimulacije nego što mislite. Iako vaše mače možda nema problema sa lenjim načinom života, ono definitivno može imati koristi od energičnije rutine, a vođenje vaše mace u šetnju može biti sva aktivnost koja joj je potrebna.

Evo nekoliko prednosti obuke vaše mačke da hoda na povodcu:

Vežbanje

Svakodnevne šetnje sa vašom mačkom su odličan način da obogatite njenu dnevnu rutinu. Prirodno aktivne mačke će bez sumnje biti uzbuđene zbog novog terena za igru, ali će čak i lenje stare debele mačke biti aktivnije jednom kada se naviknu na povodac. Šetnja vaše mačke može pomoći u smanjenju njene telesne težine, izgradnji mišića i sprečavanju destruktivnog ponašanja u kući do kojeg dosada neminovno dovodi.

Proširite njene horizonte

Kada mačku izvedete napolje, bukvalno joj otvarate vrata u potpuno novi svet. Ono što je nekada bio samo pejzaž u koji je čeznutljivo zurila kroz prozor sada je stvarnost koju može da istražuje. Kako naučiti mačku da hoda na povocu?

Novi mirisi, novi zvuci i nova osećanja, poput trave između šapa, u početku će biti gotovo neodoljivi. Sa svakom šetnjom, vaša mačka će moći da istražuje ovo novo okruženje i nauči kako da se kreće po različitim terenima. 

Ova vrsta mentalne stimulacije je odličan način da održavate um vaše mačke oštrim, čak i kada ona stari, i pomoći će da se smanji anksioznost i druga nemirna ponašanja koja su rezultat toga što je vašoj mački dosadno u zatvorenom prostoru.

Mačka će izgraditi samopouzdanje

Kratke avanture na otvorenom mogu biti odličan način da vaša mačka izgradi samopouzdanje, pa čak i veštine socijalizacije. Bilo da se radi o novim ljudima, novim kućnim ljubimcima ili čak samo sa prizorima, zvukovima i mirisima na otvorenom, obuka vaše mačke da hoda na povodcu može pomoći na mnogo različitih načina!

Obuka vaše mačke na povodcu takođe može pomoći u upravljanju anksioznošću od koje mnoge kućne mačke mogu patiti. Čak može biti teško utvrditi da li vaša mačka ima anksioznost, jer mnoge mačke ponekad mogu biti nezavisne i povučene.

Izgradićete čvršći odnos sa vašom mačkom

Pored izgradnje njenog samopouzdanja, ovo iskustvo će vam pomoći da izgradite čvršću vezu sa svojom mačkom. Kada je nervozna ili se oseća preopterećeno, možete stati i dati joj ohrabrujuće maženje ili ukusnu poslasticu, pokazujući joj da ste tu da je zaštitite.

I konačno, obuka vaše mačke na povodcu je jednostavno zabavno iskustvo! To može biti odličan način da provedete vreme sa svojom mačkom i da zajedno vežbate.

Osim toga, uvek je uzbudljivo istraživati nova mesta sa svojim ljubimcem. Dakle, bez obzira da li tražite način da pomognete njenoj anksioznosti, zaštitite je ili se samo zabavite, obuka mačke da hoda na povocu je odlična ideja!

Kako naučiti mačku da hoda na povocu u 10 lakih koraka?

mačka na povocu u travi
Kada učite mačku na povodac budite strpljivi i pobrinite se da učenje doživi kao pozitivno iskustvo (shutterstock.com)

Nećemo vas lagati i reći da je obuka mačke na povodac jednako laka kao i obuka psa. Potrebno je vreme i praksa i nekoliko frustrirajućih neuspeha u većini slučajeva. 

Ali nemojte odustati prelako. 

Želite da vaša mačka gleda na vaše izlete i vežbanje kao na pozitivno iskustvo, pa odvojite vreme i prođite kroz svaki korak onoliko dugo koliko je potrebno da pomognete mački da se oseća samouvereno i spremna da krene na put (tačnije – na travnjak ili trotoar) .

1. Nabavite pravu opremu

Korišćenje prave opreme je ključno za obuku vaše mačke na povodac. Ne možete samo izaći napolje i nadati se najboljem. 

Mačke su često u stanju da se izvuku iz svega što stavite na njihova tela. Vole da se doteruju i stoga oklevaju da nose nove stvari. Međutim, samo treba da pronađete udobnu opremu na koju će se vaša mačka naviknuti i uživati u kratkom vremenskom periodu. 

Iako se ogrlica preporučuje za čuvanje važnih informacija, za slučaj da se mačka izgubi, to nije idealna oprema za hodanje vaše mačke na povodcu. Umesto toga, uložite u pojas odgovarajuće veličine iz kojeg vaša mačka ne može da isklizne. Ovo će pomoći da mačka bude bezbedna i da ne može da pobegne.

Stil koji izaberete zavisiće od oblika i veličine vaše mačke. Manjim mačkama i mačićima obično je potreban pojas sa kaišem koji ide oko vrata i grudi. Većim mačkama će možda trebati nešto što je sinhronizovano oko grudi da kontrolišu njihovu veću veličinu i snagu. 

Kako naučiti mačku da nosi pojas?

Ako ste nekada ranije isprobali pojas za mačke i otkrili da vaša mačka igra igru zamrzavanja, niste sami. Većina mačaka, kada se prvi put upoznaju sa pojasevima ili odećom koja pokriva ili obavija njihovo telo, instinktivno će se uspaničiti i na neki način zaboraviti kako da koriste noge.

Obuka mačke može izgledati teško, ali uz malo doslednosti i strpljenja, vaša mačka će biti spremna za kratko vreme.

Jednom kada obučete pojas i nakon što prestanete da se smejete, biće potrebno vreme, strpljenje i možda malo podmićivanja da pokažete vašoj mački da još uvek može da se kreće, a da je niste vezali za pod, kao što ona veruje .

Samo navikavanje na nošenje pojasa može biti najzahtjevniji deo obuke vaše mačke na povodcu, tako da se nemojte obeshrabriti ili odustati ako je vaša mačka tvrdoglava. Samo nastavite da vežbate da stavljate pojas i ohrabrujete je da se kreće.

Nošenje pojasa u kući, posebno tokom igre, će pomoći. Uverite se da ne ostavljate pojas stalno. Koristite ga za određenu aktivnost, a ne za celodnevno nošenje. Obavezno nadgledajte mačku kada nosi pojas.

Kada prvi put stavljate pojas, imajte na umu ove savete:

  • Neka to bude pozitivno iskustvo. Ne želite da preplavite svoju mačku i naterate je da poveže pojas sa negativnim emocijama.
  • Ako reakcija vaše mačke eskalira, uklonite pojas i završite trening.
  • Uvek birajte mirnu sobu kada postavljate pojas na mačku.
  • Kada ste stavili pojas, pohvalite svog mačjeg prijatelja i ponudite mu poslastice!

2. Nagrada, nagrada, nagrada

Baš kao i dresura pasa, poslastice mogu biti odličan način da naučite mačku novom ponašanju. Pozitivna asocijacija može pomoći da se smanji anksioznost, izgradi samopouzdanje i učini da vaša mačka vidi pojas kao znak da može da izađe napolje, slično kao što pas prepoznaje povodac ili ogrlicu.

Neka male, ali vredne poslastice budu pri ruci dok oblačite mački opremu i pomozite joj da se udobno kreće u njoj. Nagrađivanje vaše mačke dok stavljate pojas da biste je motivisali da se kreće je sjajan način da ubrzate obuku i da joj pomognete da poveže ceo proces sa ukusnom užinom.

3. Prvo vežbajte u zatvorenom prostoru

Ako vaša mačka počinje da se navikava da nosi pojas, onda je vreme da pričvrstite povodac i vežbate kod kuće. Čak i ako samo šetate po dnevnoj sobi, želite da vaša mačka postane upoznata sa idejom da bude vezana za vas i da vas prati.

Dok držite povodac, pozovite mačku da dođe do vas. Ako krene prema vama, pohvalite je i ponudite joj poslasticu.

Ne reaguju sve mačke na vokalne komande, a čak i ako vas mačka ne posluša, to je takođe u redu. Samo znajte da ako joj dozvolite da vodi putanju, vaše šetnje možda neće ići brzo. Ako joj pomognete da nauči da vas prati pre nego što je izvedete napolje, učiniće vaše šetnje efikasnijim.

4. Izaberite pravo okruženje

Za prvi izlet napolju na pojasu i povocu, izaberite tiho i kontrolisano okruženje. Dvorište ili travnjak ispred kuće ili zgrade je idealan izbor, ako imate tu opciju.

Ovo će omogućiti vašoj mački da upije mirise i zvukove bez osećaja preopterećenosti. Ovo je odlično mesto i za vežbanje komandi “idemo”.

Što više senzorne stimulacije ima, to bi se više mogla uplašiti, ali ovaj mali korak je savršen da je upozna sa ograničenim brojem novih iskustava u isto vreme.

5. Pređite u novo okruženje kada vaša mačka bude spremna

Sada kada je vaša mačka savladala dvorište, možete početi da vežbate u oblastima sa više saobraćaja i gužve, da biste navikli mačku na nove zvukove i druge životinje. 

Vaše dvorište možda imati travu, drveće i bube, ali nema automobile, ljude, bicikle, skejtbordove, decu i još mnogo toga.

Kada vaša mačka prvi put vidi ove nove i zbunjujuće stvari, možda će biti nervozna, ali ako joj pomognete da se navikne na njih, učiniće je sigurnijom kada istražujete nove rute i okruženja.

6. Pročitajte jezik tela vaše mačke

Govor tela je veoma važan deo razumevanja kako se vaša mačka oseća. Ona vam ne može reći da li se oseća uzbuđeno, uplašeno ili nervozno, pa pripazite na neke od očiglednijih znakova mačjeg govora tela. Počnite tako što ćete pogledati četiri glavna vizuelna indikatora emocionalnog stanja vaše mačke: uši, oči, rep i telo.

Uši

Uši mogu lako ukazati na budnost, stidljivost ili samopouzdanje, u zavisnosti od pravca u kom su usmerene. Uši koje su napred, ali opuštene pokazuju samouverenu, opuštenu i razigranu mačku, dok ukočene i visoko postavljene uši pokazuju budnost ili sumnju dok pokušava da pažljivo osluškuje zvukove.

Nervozna ili uplašena mačka će imati niske, ravne uši. Gotovo kao da im se uši skupljaju, a to je zato što pokušavaju da zaštite ovaj osetljivi i delikatni deo svog tela. Ova mačka je ili spremna da beži ili da se bori.

Oči

Iako oči mogu biti malo više suptilna karakteristika, one vam mogu reći mnogo. Kada su mačke budne, na primer kada love, igraju se ili samo generalno uzbuđene, njihove oči će biti raširene, omogućavajući im da bolje vide kretanje iz više uglova.

Mačka koja se oseća ugroženo ili ljuta će stisnuti svoje zenice u visoke tanke proreze. Ovo je dizajnirano da im pomogne da kontrolišu količinu svetlosti koja im ulazi u oči i može biti znak da su hiperfokusirani na jednu metu.

Najpoznatiji indikator raspoloženja koji verovatno vidite kod svoje mačke je opušteno oko i sporo treptanje. Ako vaša mačka polako trepće prema vama, to je znak poverenja i opuštenosti. Ovo verovatno nećete videti često u šetnji, ali ako jeste, onda je ona veoma zadovoljna.

Položaj tela

Postoji nekoliko uobičajenih znakova držanja tela koje ćete verovatno prepoznati kod svoje mačke. Velike promene u držanju često ukazuju na ekstremniji emocionalni odgovor, pa ih je prilično lako uočiti.

Visoka, pogrbljena leđa i krzno koje strši pravo nagore je dobar znak da je vaša mačka kraljevski poražena. Mogla bi da se ponaša agresivno ili izuzetno defanzivno ako se oseća veoma napadnuto.

Još jedna uobičajena poza je poza lovca. Ovaj položaj nije nužno agresivan ili pasivan sam po sebi. Uglavnom je samo upozorenje. Kada vaša mačka nešto lovi, ona će biti nisko prizemljena, sa visokim ramenima i kukovima i nogama ispod sebe, spremna da se kreće ako je potrebno.

Jedan od suptilnijih govora tela kod mačaka koji može značiti da se vaša mačka oseća stidljivo ili nervozno je ako se naginje unazad ili u stranu. Gledaće šta god joj je privuklo pažnju, ali će pasivno štititi svoje telo.

Rep

Rep vaše mačke se uvek kreće, ali način na koji se kreće može vam reći da li se oseća zaštićeno ili ne. Mačke koje su uzbuđene ili stimulisane imaće visok rep koji se ponekad trese kao zvečarka.

Mačke koje su spremne za borbu takođe će imati visok rep, ali će mahati repom kao bičem. Ovo je siguran znak agresije, pa pokušajte da pozovete svoju mačku i pronađite drugu oblast za istraživanje.

Mirne i zadovoljne mačke će imati labav rep koji se lagano njiše dok se kreću, ali ako je rep nizak i podvučen ispod njihovog tela, one su uplašene i biće više nego srećne da se vrate kući.

7. Budite spremni na sve

Čak i u kontrolisanom okruženju, svašta se može dogoditi, pa budite spremni da pokupite mačku i vratite se unutra. Interakcije sa drugim životinjama ili vremenskim promenama mogu izazvati stres kod vaše mačke, pa budite spremni da skratite šetnju ako je potrebno.

Pored toga, uverite se da imate prave alate kako biste svoju mačku zaštitili i očistili za njom. Posuda za vodu za putovanje, maramice za kućne ljubimce za brzo čišćenje ili čak kese za izmet ako vaša mačka odluči da komšijama ostavi „poklon“.

Na dužim šetnjama ili avanturističkim izletima, dobra je ideja da sa sobom ponesete transporter za mačke. Ovo će biti korisno na dužim putovanjima u kojima vaša maca može biti iscrpljena, ili čak i ako tek počinje da se oseća preplavljeno prirodom, transporter je sigurno mesto za nju.

8. Dajte mački vremena

Ne očekujte da će šetnja mačke biti jednostavna i brza kao šetnja vašeg psa. Vaša mačka će koristiti ovo vreme za istraživanje, tako da ćete se često zaustavljati da njuši, valja se okolo i jede travu. Žurba može dodati nepotreban stres, pa budite spremni na veoma opuštenu i nestalnu šetnju. 

9. Držite se rutine

Da biste pomogli vašoj mački da bude samopouzdanija u vašim šetnjama, bilo bi od pomoći da odaberete konzistentne dane i vreme za izvođenje napolje. Ako šetnje postane deo uobičajene rutine vaše mačke, to će omogućiti da joj bude prijatnije i udobnije.

Ako izlazite u šetnju retko ili sporadično, vašoj mački će biti mnogo teže da izgradi samopouzdanje i da se oseća udobno. Želite da šetnje budu dosledne kako bi se mačka navikla na promenu u svom životnom stilu.

10. Idite do većih avantura

Kada se mačka navikne da šeta uobičajenom rutom po komšiluku, možete početi da menjate rutinu da biste pružili nova i uzbudljiva iskustva, poput novih mesta ili kratkih izleta.

Možda izgleda kao neobična avantura za mačku, ali bićete iznenađeni koliko će vašoj mački biti udobno u prirodi. Vaša mačka bi mogla biti idealan saputnik u avanturi.

Bonus savet: Zabavite se!

Iznad svega, zapamtite da se zabavite dok šetate mačku na povocu! Ona dobija novo iskustvo i vidi nove znamenitosti, pa uživajte zajedno. Prošetajte susedstvom, svratite u park ili posetite kuću prijatelja – samo se uverite da je vaša mačka uvek na povocu.

Šetanje vaše mačke na povodcu može joj pružiti nove mogućnosti za istraživanje i biti zabavno iskustvo za vas. Samo budite spremni da će to potrajati malo duže od šetnje psa! Ponesite sa sobom neke poslastice i uživajte u prizorima i mirisima svog komšiluka.

Šta učiniti ako se mačka plaši da izađe napolje?

Prvi izlazak u šetnju može biti zastrašujući, posebno za stidljivo mače. Napolju je veliki, zastrašujući svet, pa se nemojte iznenaditi ako vaša mačka okleva. Ne prisiljavajte je ako nije spremna.

Vežbajte unutra sa povocem i ne zaboravite da nagradite i najmanje uspehe. Kada osetite da je vaša mačka spremna, otvorite vrata i pustite je da izađe sama. Možete sedeti na tremu držeći povodac i samo čekati.

Ovo može potrajati nekoliko pokušaja, ili će joj možda trebati samo minut da prikupi samopouzdanje. Čak i ako samo izađe, a zatim se vrati, obavezno je nagradite.

Nervoznim mačkama će biti potrebno više vremena za obuku, pa je strpljenje izuzetno važno. 

Samo zapamtite da su čak i najmanje pobede ipak pobede, i ako nastavite da vežbate, vaša mačka će postati malo hrabrija svaki put kada pokušate.

Takođe možete odlučiti da je vaša mačka savršeno srećna što je u zatvorenom prostoru, i to je takođe u redu. Iako avanture na otvorenom imaju mnoge prednosti, možete potražiti načine da obogatite okruženje vaše mačke u zatvorenom. 

Dodavanje šetnji obučavanjem vaše mačke da hoda na povodcu može postati odličan deo izgradnje pozitivnih rutina sa vašom mačkom. Uskoro ćete možda otkriti da šetanje vaše mačke postaje najbolji deo dana vaše mačke – i vašeg!

)