I mačke mogu da imaju dijabetes – kako da primetite prve znake bolesti

Kao što ljudi mogu da imaju šećernu bolest (dijabetes), tako se ovaj sistemski poremećaj metabolizma može da javi i kod vašeg krznatog ljubimca.

Ako vaša mačka ima dijabetes to onda znači da ima poteškoća sa korišćenjem šećera u krvi kao izvora energije. Da bi telo koristilo glukozu potreban mu je insulin, hormon koji proizvodi gušterača.

Ako postoji poremećaj u proizvodnji ili korišćenju insulina, glukoza se ne može prenositi iz krvi u organe u telu. Ostaje u krvi i rezultira višom količinom glukoze u krvi od normalne. Kad organi u telu imaju manjak glukoze, počinju da se koriste masti i belančevine kao izvor energije, što dovodi do gubitka kilograma i gubitka mišića.

Razlozi nastanka dijabetesa

Marina Đurić, doktorka veterinarske medicine, objašnjava za N1 koji su razlozi za nastanak dijabetesa kod mačaka.

– Dijabetes se najčešće javlja kod mačaka starijih od 10 godina. Mačke najčešće obolevaju od dijabetesa tipa 2. Jedan od glavnih uzroka nastanka ove bolesti je ishrana. Mačka je mesožder i to klasični, tako da je njen digestivni sistem napravljen isključivo za meso i mesne prerađevine. Danas ih hranimo uglavnom granuliranom hranom koja je uz to i konzervisana i koja sadrži manji procenat mesa, a dosta više ugljenih hidrata, kao i prostih šećera. Jedan od bitnih faktora je i stres, i on je takođe često okidač za ovo oboljenje. Upotreba kortikosteroida takođe može da izazove dijabetes, kao i sterilizacija. Naravno, tu je i genetski osnov, npr. kod istočnjačkih rasa je povećana verovatnoća i do nekoliko puta više nego kod drugih, ali ishrana i fizička (ne)aktivnost su češći problem – naglasila je ona.

Koji su simptomi?

Marina Đurić objašnjava i koji su to prvi simptomi koje možemo da primetimo kod mace koja ima dijabetes.

– Simptomi su da mačka ima povećanu potrebu za vodom, učestalo mokri, a iako ima povišen apetit ona gubi na težini. Dlaka je često opalog kvaliteta. Takođe postaje letargična i manje aktivna. To su prvi znaci da mora na pregled – rekla je.

Kako kaže doktorka Đurić, još uvek ne postoji lek za dijabetes, ali može da se kontroliše.

– Dijabetes može da se kontroliše insulinskom terapijom i promenama u ishrani. Kad je plan ishrane u pitanju, uvek je individualno i uzima se više faktora a to su starost, opšte zdravstveno stanje mačke, pa i pol, okruženje… – navodi ona.

Bolje je, kaže, više manjih obroka u toku dana kako bi nivo šećera u krvi bio što stabilniji.

– Insulin može da se daje pre. a i za vreme i posle obroka. Uglavnom, najbolje je da je ishrana u slično vreme, a davanje insulina po dogovoru sa veterinarom jer nisu iste doze i razlikuju se od slučaja do slučaja – rekla je Đurić.

Doktorka napominje da ne možemo 100 posto da izbegnemo dijabetes kod mačaka, čak i kada bismo sledili sve moguće savete veterinara.

– Isuviše mnogo faktora je u igri. Međutim, ukoliko pažljivo posmatramo i pratimo našeg ljubimca i reagujemo na vreme. tj. vodimo ih na redovne preglede kod veterinara, neće biti problema i dijabetes će moći da se kontroliše sve do duboke starosti. Uglavnom, kvalitetna ishrana, regulisana telesna težina, dovoljan unos vode, kao i redovni pregledi su uvek preporuka – zaključila je Đurić u razgovoru za N1..