Agresija između dve mačke – da li je moguće naučiti mačke da se slažu?

Neke mačke jednostavno ne trpe konkurenciju na svom terenu. Postoji nekoliko razloga zbog kojih se javlja agresija između dve mačke, a najčešći je nedovoljno socijalizacije – nedostatak prijatnih iskustava sa drugim mačkama u ranom životu. Ako je vaša mačka odrasla sama, sa malo ili nimalo kontakta sa drugim mačkama, možda će snažno reagovati kada se konačno upozna sa drugom mačkom, jer se plaši nepoznatog, nema društvene veštine i ne voli da joj se ometaju rutina i okruženje. 

Mačke imaju tendenciju da preferiraju doslednost u odnosu na promene. Ovo je posebno tačno ako promena uključuje pridošlicu na teritoriju vaše mačke. Mačke su teritorijalna vrsta. Dok neke mačke tolerišu pridošlice na svojoj teritoriji, druge više vole da drže distancu. Dva mužjaka ili dve ženke, koji nisu srodnici, mogu imati naročite teškoće da dele životni prostor.

Drugi uzrok zašto se javlja agresija između dve mačke može biti sukob mačjih ličnosti. Mačke ne biraju same druge mačke sa kojima žive, a mi nekad ne odaberemo pravi spoj. 

U nekim slučajevima, međutim, mačke se dobro slažu sve dok se nešto zastrašujuće ili neprijatno (poput petardi ili mirisa veterinarske klinike) ne poveže sa drugom mačkom. U drugim slučajevima, odnosi se menjaju kako mačke sazrevaju. Ako nevolje počnu da se javljaju kad jedna od mačaka navrši od 1 do 3 godine, društveno sazrevanje može biti faktor.

Svaka iznenadna promena u ponašanju vaše mačke može biti pokazatelj zdravstvenog problema. Ako primetite bilo kakve neobične fizičke simptome ili probleme u ponašanju, ili ako vaša mačka prestane da jede, odmah posetite svog veterinara.

Druge vrste agresije koje treba razmotriti

Agresija između mačaka se može javiti i zbog sledeća dva razloga:

Agresija usled majčinskog instinkta

Mačka sa leglom mačića može siktati, režati, juriti, udarati ili pokušati da ugrize drugu mačku koja joj priđe, čak i onu sa kojom je ranije bila u prijateljskom odnosu. Agresija majke obično nestaje kada se mačići odbiju. Dobra je ideja sterilisati agresivne mačke kako biste sprečili buduća legla i buduće probleme sa agresijom.

Agresija tokom igre

Uobičajeno je da se mačići i mlade mačke upuštaju u grubu, aktivnu igru jer se sva mačja igra sastoji od lažne agresije. Mačke vrebaju, jure, šunjaju se, napadaju, udaraju, grebu, upadaju u zasedu i grizu jedni druge — sve u dobroj zabavi. Ako se igraju, to je recipročno. Često menjaju uloge. Njihove uši su obično napred dok su u igri, kandže su im možda izbačene, ali ne uzrokuju štetu, a njihova tela se naginju napred, a ne nazad.

Kako regulisati agresiju između dve mačke?

Evo generalnih saveta za rešavanje agresivnog ponašanja mačaka:

  • Nikada ne dozvolite mačkama da same reše problem tako što će se potući i jača će pobediti. Mačke ne rešavaju svoje probleme tučom, a svađa se obično samo pogoršava. Prekinite agresiju glasnim pljeskom rukama ili prskanjem iz vodenog pištolja.
  • Kastrirajte mačke. Nekastrirani mužjaci su posebno skloni agresivnom ponašanju.
  • Smanjite konkurenciju između mačaka tako što ćete obezbediti više identičnih činija za hranu, kreveta i kutija s peskom u različitim delovima kuće.
  • Ne pokušavajte da smirite agresivnu mačku, samo je ostavite na miru i dajte joj prostora. Ako se približite, mogla bi da se okrene i preusmeri svoju agresiju na vas.
  • Nagradite željeno ponašanje. Pohvalite ili dajte poslastice da biste nagradili mačke kada ih vidite kako komuniciraju na prijateljski način.
  • Probajte feromone. Možete kupiti proizvod koji oponaša prirodni miris mačaka (koji ljudi ne mogu da nanjuše), koji može smanjiti napetost. 

Blaga agresija između dve mačke

Ako je agresija između dve mačke blaga do umerena, evo kako da je rešite:

  • Odvojite mačke u različite prostorije na nekoliko dana ili nedelja, sa odvojenim krevetima, činijama i kutijama s peskom. Na ovaj način mogu da čuju i nanjuše jedni druge, ali ne moraju da komuniciraju.
  • Postavite činije za hranu na suprotne strane zatvorenih vrata. Ovo će ih podstaći da budu bliske dok vrše aktivnost u kojoj uživaju.
  • Zamenite sobe mačkama svakodnevno, tako da dobiju pristup mirisima jedne druge.
  • Nakon nekoliko dana, ako obe vaše mačke izgledaju opušteno, otvorite vrata 5cm. Ako mačke ostanu mirne, otvorite vrata još malo, pa još malo. Ako mačke ostanu opuštene, možda će biti spremne da ponovo budu zajedno. Ali ako reaguju bilo kakvim znacima agresivnog ponašanja – kao što su režanje, pljuvanje, šištanje, udaranje itd. – ponovo ih razdvojite i sledite uputstva koja navodimo u nastavku.
  • Probajte da utrljate malo soka od tunjevine na tela i glave mačaka. Biće toliko zaokupljene negovanjem, što je opuštajuće ponašanje, da je manje verovatno da će im druga mačka smetati. Ako stvari prođu dobro, mačke bi mogle da se doteruju međusobno, jer ne mogu da dohvate sok na sopstvenoj glavi.

Ozbiljna agresija između dve mačke

Ako je agresija između dve mačke ozbiljna, postupite na sledeći način:

  • Odvojite svoje mačke kao što je gore opisano, ali na duži vremenski period. Dajte im šansu da se ponovo vide nakon dužeg perioda – od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Umesto otvaranja vrata da ponovo uvedete mačke, obezbedite dnevne sesije ponovnog uvođenja koje postepeno približavaju mačke pod nadzorom. Tokom sesija, možda će vam biti lakše da kontrolišete mačke pomoću povodaca, ili zatvaranjem jedne ili obe mačke u transporter.
  • Tokom sesija, stimulišite obe mačke hranom ili igrom. Počnite sa njima daleko jedan od drugog. Neka sesije budu kratke. 
  • Odvojite mačke između sesija ponovnog uvođenja kako biste sprečili recidiv.
  • Kada vaše mačke mogu mirno da jedu i igraju se kada su metar udaljene jedna od druge, treba ih ostaviti same zajedno bez nadzora. U početku ih ostavljajte samo na kratke periode i postepeno produžavajte njihovo vreme zajedno.
  • Lekovi za ponašanje mogu biti od pomoći u smanjenju agresije dominantne mačke i straha nervozne mačke, čineći da ponovno uvođenje prođe glatko i brže.

Ako se vaše mačke i dalje ne slažu

Neke mačke jednostavno ne mogu mirno da žive zajedno. Pošto hronični stres i napetost nisu zdravi za ljude ili kućne ljubimce, umesto da ih nateraju da trpe godine stresnog suživota, možda bi bilo humanije držati ih trajno odvojene u kući ili pronaći drugi dom za jednog od njih.

)